Z jakich narzędzi i programów korzystają projektanci organizacji ruchu?
Zarządzanie ruchem musi się opierać o odpowiednio przygotowany projekt, który będzie zgodny z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury. W jaki sposób jest wykonywany?
Właściwie opracowany projekt
Reorganizacja ruchu oraz zaprojektowanie ruchu na nowej drodze i włączenie go w ogólny schemat komunikacji wymaga zebrania odpowiedniej dokumentacji technicznej uwzględniającej potencjalne zagrożenia, natężenie ruchu oraz charakterystykę samej drogi. Musi uwzględniać opis działania wszelkich znaków oraz program sygnalizacji świetlnej, a także lokalizację tych elementów wraz z obliczeniami określającymi przepustowość drogi. DUKT Biuro Projektowe Inżynierii Ruchu Drogowego realizuje projektowanie organizacji ruchu zgodnie ze wszystkimi wymaganiami ustawowymi.
Programy wykorzystywane przy organizacji ruchu
W dobie technologii projektowanie organizacji ruchu jest o wiele prostsze. Na rynku jest wiele rozmaitych rozwiązań od różnych producentów. Na uwagę zasługuje choćby oprogramowanie CAD, które stanowi dobry przykład złożoności procesu. Żaden program nie skupia w sobie wszystkich cech i każdy jest dedykowany innym celom. Dla przykładu GA Znaki zawiera generatory znaków poziomych i pionowych i pozwala na konfigurację słupków, znaków, warstw, linii, i to zarówno dla rozwiązań stałych, jak i tymczasowych. Sygnalizacja to z kolei program, który świetnie uzupełnia się z GA Znaki, służąc do projektowania oraz zarządzania sygnalizacją świetlną. Pozwala optymalizować programy wahadłowe czy tymczasowe itd., a także wizualizować błędy, które mogą wystąpić na tym etapie. Kolejnym programem jest Przepustowość, która pozwala generować obliczenia dla przepustowości skrzyżowań (także rond) zarówno z sygnalizacją świetlną, jak i bez niej. Oprócz tego warty uwagi jest program Bricscad Pro oraz GstarCAD. Stosowanie przez projektantów oprogramowania w jednym środowisku znacząco usprawnia pracę i pozwala na uzyskanie najlepszych efektów przy organizacji ruchu.