W jakich sytuacjach najczęściej dochodzi do zmiany organizacji ruchu?
Inwestycje budowlane, reorganizacja dróg i inne działania, które blokują jeden lub wszystkie pasy drogowe, wymagają zmian w organizacji ruchu. Robi się to przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa, ale też w celu usprawnienia przemieszczania się danym odcinkiem drogi. W jakich sytuacjach należy wykonać zmianę organizacji ruchu? Z jakimi formalnościami wiąże się takie działanie? Co należy uwzględnić w projekcie?
Kiedy mogą być wprowadzone zmiany organizacji ruchu?
Zmiana organizacji ruchu może być planowana lub spowodowana wydarzeniem zdarzenia losowego. Mogą też wystąpić zmiany stałe lub na określony czas. Jeżeli dochodzi do stałej zmiany organizacji ruchu, należy wprowadzić znaki drogowe, sygnalizację i oznakowanie poziome. Zazwyczaj do niej dochodzi jeżeli zostaje otwarta nowa droga lub niezbędne jest wprowadzenie bardziej bezpiecznych rozwiązań. Czasowe zmiany w organizacji ruchu zwykle mają miejsce, jeżeli dojdzie do poważnego wypadku drogowego, konieczny jest remont odcinka drogi lub są wykonywane prace, które wymagają zajęcia jednego pasa ruchu.
Jak przygotowywana jest zmiana organizacji ruchu?
Zazwyczaj wymagany jest projekt, w niektórych przypadkach może być uproszczony, i uzyskanie zezwolenia. W tym celu powinno się kontaktować z biurem projektowania organizacji ruchu, które można znaleźć, np. w Katowicach. Należy zebrać odpowiednią dokumentację, która opisuje koncepcję nowej drogi lub plan reorganizacji. Projekt, powinien do tego zawierać: plan sytuacyjny (znaki, sygnalizacja świetlna, urządzenia bezpieczeństwa), informacje na temat przepustowości drogi, możliwe zagrożenia, termin, w którym zostanie wprowadzona nowa organizacja, a także parametry geometrii drogi. Natomiast zezwolenie od zarządcy danej drogi jest wydawane w trybie administracyjnym.