Kto odpowiada za montaż znaków drogowych na ulicach?
Wszystkie znaki drogowe muszą być umieszczane na drogach zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury. Powinny być zamontowane po prawej stronie jezdni lub nad nią.
Jak powinny być ustawiane znaki drogowe na ulicach?
Montaż znaków drogowych jest zadaniem skomplikowanym, przepisy w tym zakresie są bardzo szczegółowe. Niezastosowanie się do nich może wpłynąć na pogorszenie bezpieczeństwa na drodze. Znaki drogowe muszą być ulokowane w odpowiedniej odległości od siebie. Przepisy mówią także o odległości od jezdni oraz wysokości ich umieszczania. Znaki na ulicach muszą być stawiane od pół do dwóch metrów od krawędzi jezdni, przy czym dolna krawędź znaku musi być ustawiona minimum dwa metry od poziomu drogi. Jeśli znak stawiany jest na chodniku, w obszarze zabudowanym to wartość ta zwiększa się o 20 centymetrów. Wszystkie oznaczenia muszą być bardzo dobrze widoczne z wyznaczonej odległości. Kierujący pojazdem, musi go odczytać, stąd montaż znaku drogowego musi być odpowiednio przeprowadzony. To przekłada się bezpośrednio na poprawę bezpieczeństwa na drodze.
Kto może zajmować się montażem znaków drogowych?
Prawidłowe oznakowanie drogi jest istotnym aspektem związanym z bezpieczeństwem podczas ruchu pojazdów. Firmy, które zajmują się montażem znaków drogowych, muszą przestrzegać w tym zakresie bardzo rygorystycznych zapisów prawa i znać je bardzo dobrze. Za stworzenie oraz kontrolę ruchu drogowego odpowiedzialny jest organ zarządzający danym obszarem. Zarządca drogi wystawia decyzję o postawieniu w danym miejscu znaku drogowego. Tego rodzaju prace są zazwyczaj zlecane wyspecjalizowanym firmom, które zajmują się montażem i malowaniem oznaczeń. Profesjonalną pomoc między innymi w oznakowaniu obszarów projektowych zapewni biuro projektowe DUKT. Należy podkreślić, że warunki techniczne zamieszczania znaków drogowych są ściśle określone, a ich nieznajomość może skutkować poważnymi konsekwencjami.