Co oznacza żółty kolor oznakowania poziomego?
Oznakowaniem poziomym nazywamy takie oznaczenia, które wykonywane są na powierzchniach poziomych. Pełnią one kilka funkcji, które mają służyć osobom korzystającym z danej powierzchni. Pierwszym z nich jest oczywiście zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom ruchu drogowego. Oprócz tego ich zadaniem jest usprawnienie w poruszaniu się. Mogą to być na przykład strzałki, znaki podłużne lub poprzeczne czy uzupełniające. Oprócz kształtu znaków możemy wyróżnić również kilka kolorów. Jednym z nich jest barwa żółta. Co oznacza i kiedy się ją stosuje?
Zmiana organizacji ruchu
Jeśli na drodze występują czasowe zmiany organizacji ruchu, stosowane są znaki poziome barwy żółtej. Jeśli na drodze pozostają oznaczenia stałe barwy białej, w czasie prac, z którymi związane są zmiany związane z organizacją ruchu, należy je przekreślić kreskami koloru żółtego w widoczny sposób, a ich szerokość powinna mieć nie mniej niż 12 centymetrów. Z uwagi na czasowość zastosowania takich oznakowań, powinno się używać do niego materiałów, które łatwo będzie usunąć. Mogą to być na przykład taśmy odblaskowe.
Charakterystyka oznakowania tymczasowego i zachowanie ostrożności
Do wykonania tymczasowego oznakowania poziomego stosujemy materiały, które cechują się prostą metodą aplikacji, a także łatwo jest je usunąć, gdy prace na drodze zostają zakończone. Powinno to się odbyć również bez pozostawiania śladów na jezdni, a sam demontaż nie może jej zniszczyć. Aby spełnić te wszystkie warunki, a oprócz tego zapewnić dobrą widoczność dla uczestników ruchu drogowego stosujemy przede wszystkim taśmy odblaskowe i punktowych elementów, czasem również farb (w przypadkach, gdy po zakończeniu robót nawierzchniowych nie będą one widoczne).
Mimo działania zgodnie z obowiązującymi zasadami zalecamy, by podczas przemieszczania się po jezdni, na której zastosowane zostały żółte znaki poziome, stosować zasadę tak zwanego ograniczonego zaufania. Pasy ruchu w takich miejscach zwykle są węższe, więc warto zwrócić szczególną uwagę na sposób poruszania się pojazdów, które nas mijają.